15778412854_2310ed0fdb_b

Термос в поході

Термос важко назвати обов’язковою частиною спорядження. В літньому поході від термоса часто не буде жодної користі, тільки зайва вага і об’єм. Та в зимовому поході часто навпаки – термос це необхідна річ. Він дозволить не тільки швидко зігрітись гарячим чаєм на коротких перевалах, але і зберегти воду від замерзання. Взимку витрачається більше часу на розігрівання води, в тратити короткий світловий день на таке – не дуже доцільно.

Визначення

Історія виникнення термоса почалась в 1892, коли шотландський вчений-фізик Джеймс Дьюар створив двостінну посудину, між стінками якої було викачане повітря. Цей винахід зовсім не призначався для комерційних цілей, використовувався як обладнання лабораторії. Комерційну вигоду в цьому побачив підприємець з Берліну Райнольд Бергер, який в 1903 році надав посудині Дьюара вигляд подібний до сучасного термоса. Назва Thermos теж була започаткована ним.

Отож, сучасний термос являє собою двостінну посудину – зовнішня посудина і колба, простір, між якими, заповнено вакуумом. На даний час виробляють термоси з металевими чи скляними колбами. Скляні колби добрі тим, що скло є повністю нейтральним матеріалом, і такі термоси ціняться любителями різних трав’яних напоїв, які мають заварюватись тільки в скляному посуді. Для туризму термоси з скляною колбою зовсім не підходять через те, що легко розбиваються. Для туристичних цілей вибирати слід термос з металевої колбою.

Як вибрати

Термоса можна описати такими характеристиками:

  • матеріал
  • об’єм
  • тип корку
  • час зберігання темеператури

З матеріалом ми вже розібрались – це має бути метал. При виборі термосу зверніть увагу на його якість. Потрусіть ним – якщо чути посторонні звуки – це не якісний термос, або той, який вже падав. Відкрутіть корок і понюхайте його, якщо є посторонні хімічні запахи – це свідчить, що матеріали не дуже якісні і чай в майбутньому теж може мати такий запах, і можливо ще й невідомі нам хімічні сполуки, такий термос брати не варто.

Об’єм термоса повинен відповідати його майбутньому призначенню. Якщо термос суто для радіальних зимових сходжень, просто щоб випити гарячого чаю з бутербродом при любуванні краєвидами з вершини – 0.5 – 1 літр для двох буде достатньо. Якщо це походи в гори – 1 – 1.5 літри. Чим більший об’єм термоса – тим більше теплової енергії залитої в нього рідини, відповідно тим довше він зберігатиме тепло. Але чим більшого об’єму термос – тим він важчий, відповідно тут треба дотримуватись золотої середини.

1292953286-neon_vacuum_

Існує два, найбільш поширених, типів корку – це корок з кнопкою, або такий, що закручується. У випадку з кнопковим – це зручніше, бо достатньо натиснути кнопку і можна наливати напій. Але механізм кнопки рано чи пізно зношується і вона починає протікати або зовсім перестає функціювати. До того ж добре вимити кнопку з середини майже не можливо, і якщо ви пили каву а потім залили чай, ви все ще маєте трошки кави. Корок, що просто відкручується набагато довговічніший і краще тримає тепло. Щоб наливати напій, його не обов’язково відкручувати повністю, достатньо зробити 0.5 – 1 оберт, і можна наливати напій через спеціальні пази, які є в корку з двох його сторін. Ми його простіше ніж кнопковий. Майже у всіх випадках краще обирати термос саме з різьбовим корком, окрім того, коли ви купуєте термос дитині, маленькими пальчиками відкрити і добре закрити корок не просто.

0_9c542_e36fc647_l termos-universalniy-vetta-1_5-litra-kryshka-i-probka

Час зберігання температури часто прямо пропорційно залежить від ціни термоса. Більш відомі виробники вказують на упаковці час, скільки термос може зберігати тепло. На цей показник впливає багато факторів, але сильно відрізнятись від інформації виробника не повинен (якщо це не підробка і не брак). Ось, наприклад, характеристики відношення часу до температури вмісту термоса від німецького виробника Esbit:

esbit1

На цьому графіку видно як змінюється температура в залежності від часу. Для кожного об’єму термоса показники будуть інші (більший об’єм – довше зберігає тепло).

Перевірені бренди

Поширених в Україні бренди, які виробляють якісні, перевірені термоси – це Stanley, Esbit, Primus, Tatonka, Kovea, Tramp. Бренди записані в приблизному порядку від більш дорогих до дешевших. У всіх них є якісь свої фішки, якими вони є цікаві – це або цікавий дизайн (Stanley, Tramp, Esbit), яскраві кольори (Primus), дві чашки (Tramp, Esbit), різні типи корків в комплекті (Esbit) – це справа суб’єктивна і це вибирати вже вам.

Тестування термоса

При купівлі термоса, неважливо як багато він коштує і наскільки крутий бренд, його завжди варто перевірити, тим більше, що це зовсім просто. В самому магазині огляньте його зовні ( покрутіть, лизніть, булькніть в молоко потрусіть, понюхайте), якщо все добре – купуйте і обов’язково беріть чек. Коли будете дома залийте в термос гарячу воду і зачекайте 15 – 30 хвилин. Якщо термос гріється і зовні є теплим – повертайте його назад в магазин – він бракований. Переважно всі термоси перевіряються виробником, але браки інколи трапляються, і краще його виявити до того як візьмете його в похід і замість гарячого чаю отримаєте освіжаючий айс-ті, то того ж в деяких магазинах термос можуть перевірити при вас.

 

 

 

comments powered by HyperComments