MOUNTAINequipment_sleeping_bag-3-1600x1000

Як вибрати спальний мішок

Спальний мішок (спальник) – важлива і невід’ємна річ туристичного спорядження. Саме він забезпечить вам комфортний сон, який необхідний для відновлення сил під час подорожі, тому до вибору спального мішка потрібно підійти дуже відповідально.

Потрібно врахувати умови в яких він буде здебільшого використовуватись. Спальника на всі випадки та на усі пори року не існує. Якщо взяти самий теплий спальник, він буде не дешевим, а досить часто великий за об’ємом та вагою, а влітку у ньому буде занадто жарко. Якщо брати легкий спальник, він може бути холодний. Тому тут потрібно добре подумати який саме спальник за температурним режимом вам найкраще підійде. Якщо ви плануєте подорожувати лише влітку, можна брати легкий спальний мішок з температурним режимом від +3°С до +25°С. Якщо ваші мандрівки відбуваються і в міжсезоння і взимку, тут потрібно вибрати більш теплий спальник який вписується в межі температурного режиму від +2°С до -35°С. В ідеалі на такі випадки потрібно мати два спальники один легкий літній, а інший більш тепліший для подорожей в холодну пору року.

Отож слід виділити, що спальні мішки поділяються за температурними характеристиками на:
foto_20120528112019Літо: + 3 ° і вище
Трьохсезонний: -12 ° до + 2 °
Зима: -23 ° до -11 °

Не слід забувати, що кожна людина по-різному сприймає холод чи спеку. Для того щоб підібрати спальник під певну людину необхідно врахувати вагу, стать та вік людини. Адже як відомо повні люди, як правило, страждають порушеним метаболізмом, їх обмін речовин понижений, а у нормальної людини кількість прийнятого і виділеного тепла приблизно однакова. Але це за звичайних умов, у поході умови різко відрізняються від звичайних, людина витрачає багато сил, а калорій отримує менше ніж зазвичай. Щоб оптимізувати обмін речовин, організм використовує накопичену раніше енергію і у повних людей її виявиться більше, ніж у тих, хто має струнку статуру. Виходить, що повній і звичайній людині в однакових спальниках спатиметься по-різному: першій буде жарко, а другій ні. Слід зауважити і на стать, жінкам слід враховувати, що вони не можуть витримувати таку температуру як чоловіки і повинні запастися спальником, який забезпечить тепло приблизно на 5 градусів вище, ніж той спальник, який використовує чоловік. Втім, якщо мандрівниця в похід відправилася не одна, частково проблему можна вирішити з’єднавши спальники між собою. Тоді за те, наскільки їй тепло відповідатиме чоловік. Свою корективу вносить і вік мандрівника, спальники для людей різного віку теж будуть відрізнятися. Зазвичай всі дослідження, які стосуються теплообміну, проводяться на чоловіках, чий вік не перевищує 40 років. Саме для цієї категорії осіб, витривалих, спортивних людей, стандартні температурні режими спальників підходять без обмежень. А ось літній людині потрібно брати більш теплий спальник. Для дитини ще більш важко визначити відповідний тепловий баланс. Тому для неповнолітніх і тих, хто вже наближається або переступив 50-річний рубіж, потрібно вибирати спальник, орієнтуючись на верхній поріг теплового режиму, як на нормальний.

Типи спальників

На вагу і об’єм спального мішка впливають різні фактори (тип наповнювача, розміри, матеріали та ін.), але головним є конструкція, до якої він відноситься.

campoasleepОдіяло: Має прямокутну форму і застібається на блискавку з одного боку. Призначений для використання в літню або теплу осінньо-весняну пору. Якщо спальник-ковдру повністю розстебнути, то вийде звичайна ковдра. Він більш просторий всередині і зручний, ніж другий тип спільників.Також є ковдра з капюшоном.

pharaon_evoКокон: На відміну від одеяльного типу, кокон звужується до ніг, а блискавка не розстібається до кінця. Цей спальний мішок призначений для використання в умовах більш низьких температур, адже він добре зберігає температуру, а такий ефект досягається за рахунок більш щільного облягання тіла. До того ж, виробники оснащують деякі моделі утеплюючими ділянками і спеціальним утеплювачем для шиї. Перевагою є невеликі габарити і вага.

Тож визначившись з умовами в яких буде використовуватись спальник, особисті показники, а також тип спальника, можна перейти до наступного найважливішого критерію, що ж саме буде зберігати ваше тепло. Сучасний ринок перенасичений різноманітністю наповнювачів, тому щоб узагальнити їх, можна виділити два типи: синтетика та пух.

Синтетичні наповнювачі:
Синтетичні наповнювачі, зазвичай різновиди поліестеру, відрізняються насамперед здатністю зберігати тепло навіть у разі високої вологості. Основними перевагами є гіппоалергенність, висока швидкість висихання і низька вага. У висококласних дорогих спальників з синтетичним наповнювачем вага і рівень теплоізоляції практично не відрізняється від пухових.
Недоліками ж є дещо менш вдале співвідношення маси й опору теплопередачі ніж у пуху і «крихкість» волокон – кожне запихання спальника в компресійні мішок пошкоджує структуру утеплювача, що позначається на довговічності і зменшує рівень теплоізоляції при частому і тривалому використанні.

Список синтетичних утеплювачів, можна перераховувати дуже довго, тому їх можна узагальнити на два види: наповнювачі з коротким ворсом і наповнювачі з довгими поздовжніми волокнами.

Наповнювачі з коротким ворсом (наприклад Primaloft) – текстура з густо насадженим дрібним ворсом прекрасно мінімізує тепловтрати. Наповнювач легко стискається, що робить спальник компактним, мягким та легким. Мінусом є знижений термін служби спального мішка.termic[164]

Наповнювачі з довгими поздовжніми волокнами (наприклад, HollowCore) складаються з міцніших посилених волокон з поздовжнім розташуванням. У жертву міцності і довговічності були принесені показники утеплення, компактності та ваги.pharaon_evo[342]

Наступним типом наповнювачів є пух:
Зимний-спальник_пух-или-синтетика_КФ02Пух – перо з м’яким стрижнем і слабким розвитком опахала, яке утримує контурні пір’я птахів на деякій відстані від тіла, що створює теплоізолюючий шар малорухомого повітря. Володіє високою стійкістю, низькою теплопровідністю, легкістю, добре протистоїть збиттю і скочуванню. Пух обійдеться дорожче синтетики, але ціна виправдана. Перш за все, пушинки справляються з утримуванням тепла і не втрачають своїх властивостей набагато довше, ніж синтетика. Якщо вам спальник потрібен для частого використання – є сенс витратитися.

І останнім показником є зовнішній та внутрішній матеріал. Зовнішній матеріал, здебільшого, являє собою ripstop нейлон або поліестер. Основне завдання – чинити опір невеликим механічним пошкодженням, зносу і перетиранню. На дорогих спальниках преміум класу так само присутній обробка WR – стійка вологозахисна обробка, яка змушує вологу збиратися і скочуватися, а не вбиратися в тканину.
Внутрішній матеріал найчастіше являє собою м’яку синтетичну або бавовняну тканину, ніжну і приємну до шкіри. Синтетика виграє в плані міцності і прекрасно відводить вологу від тіла.

Це одні з основних характеристик спального мішка, тож краще один раз добре обдумайте, що саме вам потрібно та зробіть правильний вибір, щоб на довгі роки зробити свій сон під час мандрівок міцним та зручним.

comments powered by HyperComments