Trekking-Poles (1)

Як вибрати трекінгові палиці

Що таке трекінгові палиці? Для чого вони  потрібні і чи потрібні взагалі? Як використовувати трекінгові палиці? Як правильно вибрати? Всі ці питання я в загальному розкрию в даній статті.

Отже телескопічні трекінгові палиці – це і палиці що складаю866286ться з двох, трьох або чотирьох (найчастіше трьох) висувних сегментів. Наявність у трекінгових палицях висувних сегментів дозволяє відрегулювати довжину цих палиць в залежності від зросту користувача та рельєфу місцевості, а в складеному вигляді довжина палиць, як правило, складає менше 60 см, що дозволяє з легкістю сховати їх в рюкзак, чи прикріпити ззовні так, щоб не  заважав перевезенню.  Такий механізм розкладання є найбільш поширеним і універсальним.

Другим можлива конструкція – складні трекінгові палиці. В таких палиць сегменти не зсуваються один в одну, а складаються як BP0413ESS_Leki_MicroVario_445x2601каркас намету. В складеному вигляді утримуються за допомогою натягнутого шнура. Деякі з них мають механізм регулювання висоти.  Палиці такої конструкції мають малу вагу і малі розміри в складеному вигляді (від 34 см).   Самі виробники не рекомендують використовувати палиці такої конструкції  для важкого трекінгу, вони більше підходять для не важких прогулянок.

Трекінг – вид пішого туризму, де метою є перехід або пересування по гірській, пересічній місцевості, часто без маркованого маршруту.

Трекінгові палиці призначені для полегшення життя туриста наступними способами:

  • зменшують навантаження на колінні суглоби і на нижню частину тулуба в цілому, на тривалих переходах з рюкзаком це відчутно економить сили.
  • додаткові дві точки опори збільшують стійкість, витрачається менше зусиль на підтримку рівноваги, особливо це відчутно під час підйомів, спусків, подолання важких ділянок маршруту (річок, каміння).

На даному рядку тексту питання про необхідність даних палиць мало би вирішитись інтуїтивно, але оскільки я спочатку сам належав до числа скептиків з позицією “для чого взагалі витрачатись на палиці і возити їх з собою, якщо, при потребі, можна прямо перед маршрутом підібрати якісь дерев’яні прості палиці”, я поділюсь своїм досвідом. Спочатку зі мною поділились одною телескопічною палицею прямо в поході, коли йшов протяжний дощ і йти по каміннях було дуже слизько, мій скептичний фундамент тоді дав тріщину, оскільки на високогір’ї простих дерев’яних палиць немає, як і часу в поході, на те щоб їх шукати і підбирати оптимальну. Так от навіть ця одна палиця мене тоді уже виручала, особливо на вузькій стежці біля крутого схилу, де додаткова стійкість при сильному бічному вітрі була дуже доречною. Після цього випадку я першою справою купив собі цей важливий елемент спорядження. Я рекомендую в найближчий похід позичити в когось трек-палиці, чи можливо взяти в оренду і самостійно порівняти ходьбу з ними і без них.

Для досягнення гарного ефекту від використання палиць необхідно їх налаштувати на свій ріст. Довжина палиць повинна бути такою, щоб кут між плечовою і ліктьовою кістками складав 90 %.  В залежності від місцевості можна зробити коротшими – на підйом чи довшими – на спуск.  Однієї правильної техніки немає, треба йти так щоб було зручно і природно. Ви це відчуєте самі після якогось відрізку шляху.

trekking-pole-tips

Переходимо до основного питання, якому і присвячена ця стаття – правильний підбір. Для цього розглянемо основні конструктивні вузли трек-палиць:

  • механізм фіксації секцій
  • рукоятка
  • темляк
  • наконечник
  • матеріал основи
  • кільця

Механізм фіксації. Найбільш поширеними, запатентованими механізмами фіксації є:

  • цанговий (twist-lock, гвинтовий) замок
  • ексцентриковий (lever lock, важіль)

Trekking-poles

В палицях з гвинтовим замком (twist-lock) фіксація здійснюється повертанням секцій одна відносної іншої. Такий тип фіксатора в даний час рахується максимально надійним, тобто забезпечує опір навантаженню на складання більший, ніж ексцентриковий фіксатор. Палиці з таким фіксатором зазвичай є дешевшими. Недоліком є те що даний тип фіксатора не зручно використовувати при низьких температурах (особливо в рукавицях), при мінусових температурах механізм може замерзнути.

tech-highlight_S15_flicklock-proВажільний фіксатор (lever lock) використовує принцип ексцентрикового замка і розташований зовні палиці, що робить його потенційно більш вразливих до механічних пошкоджень ніж цанговий замок. Був запатентований фірмою Black Diamond в 1993 році. В даний час цей тип фіксатора не менш популярний від цангового через більшу зручність в користуванні. Особливо це відчувається при низькій температурі і в рукавицях. Такий замок не замерзає, тому якщо палиці вибираються для частого трекінгу взимку варто звернути увагу на моделі саме з таким методом фіксації.

Рукоятка може бути виконана з пластику, коркового дерева, чи неопрену. Пластикові рукоятки найдешевші і найважчі, рука при контакті з гумою потіє і дещо втрачається зчеплення. Ручки з коркового дерева (переважно це полімер, який має частинки цього дерева) набагато краще себе проявляють в плані контакту з рукою, така ручка не буде ковзати в руці. Неопренові ручки є м’якими і не ковзають  . Форма рукоятки також є важливою. В багатьох фірм-виробників різні погляди на правильну ергономічність, тому вибір є великим і можливо підібрати для себе найзручніший вид рукоятки240914_1933_XL

Закінчення ручки переважно зроблене максимально округлим і більшим від самої ручки, це правильно з міркувань безпеки і до того ж зручно коли треба спертись на палицю, наприклад на спусках. Вважається що ручки, які виконані під кутом будуть давати менше навантаження на зап’ястя. І зовсім не зайвим буде збільшена довжина, коли можна перехоплювати палку на ходу і не міняти її довжини при частих перепадах.

Темляк – м’який ремінець на ручці який обхоплює зап’ястя і переносить на себе левову частку навантаження з зап’ястя при утримування палиці в руці, до того ж запобігає випадковій втраті палиці. В ідеалі темляк повинен бути м’яким і широким в місцях навантаження від руки, легко регулюватись, бути в міру еластичним.

trekingovye-palky-6

Наконечник може бути виконаний з победіту (основа сплаву – карбід вольфраму) або з сталі. Победітові наконечники є міцніші і твердіші, це покращує фіксацію на твердих породах. Якщо наконечник ламається то сама поломка, як показує практика, в пластику яке тримає цей наконечник. Наконечники можна докупити окремо при поломці і самостійно їх замінити.

Матеріал палиці палиці виготовляють зі сплаву алюмінію або з карбону. Карбон є легший від алюмінію і суттєво дорожчий, при цьому програє алюмінієвим палицям в стійкості до поперечних ударів і зносостійкості. адже кожна глибока подряпина на карбоні в майбутньому потенційне місце злому. Якщо ви читаєте цю статтю з такою назвою, то зупиніть вибір на алюмінієвих.kongjoystick05

Кільця. Переважно в комплекті йдуть 2 – 3 кільця, які легко закріпити на палиці і можна швидко замінити. Кільця більшого діаметру – для снігу. Кільця меншого діаметру призначені для використання влітку – з ними палиця не провалиться глибоко серед каменів чи піску або листя.

Знаючи ці всі характеристики можемо визначити які палиці нам найбільше підійдуть а вже при самому виборі слід звернути увагу на вагу і ріст мандрівника, який буде ними користуватись. Якщо вага користувача разом з рюкзаком більше 90 кг, то палиці, що позиціонуються як супер-легкі, не підійдуть. На довжину палиць слід звертати увагу якщо ріст мандрівника суттєво вищий середнього. В робочому положенні, на рівній поверхні, ліктьова кістка має бути паралельна землі. Можна також приставити палиці до тулуба – відстань від пахв до рукоятки має бути 5-8 см.

Це був загальний опис і кілька порад, після яких можна визначитись з вибором трекінгових палиць і знати як саме їх підібрати. Але які б палиці ви не вибрали вони відчутно помагатимуть вам в походах.

comments powered by HyperComments