camping and hiking in mountains

Як вибрати туристичний намет

Для того, щоб похід залишив гарне враження, і приходи під час походу були яскравішими – дуже необхідний гарний сон і відновлення, щоб зі свіжими силами долати нові кілометри і зі світлою головою вирішувати неочікувані труднощі, які можуть виникнути (і частіше все-таки виникають) на шляху. Одним з основних елементів спорядження для забезпечення комфортного відпочинку (і в загальному є одним з основних ланок спорядження) є намет. Намет захищає нас від опадів, вітру, комах, сонячних променів і частково від холоду. Правильний вибір намету вбереже не тільки від попередньо перечислених факторів але й від зайвої ваги в рюкзаку і зайвих витрат за непотрібні для нас функції.

Намети можна розділити на кемпінгові і туристичні.

Але перед тим як переходити до опису різних наметів слід розібратись з основними конструктивними характеристиками наметів, а саме конструкція намету і тканини тентів. Майже всі сучасні намети мають подвійний тент. Зовнішній тент – з водонепроникного матеріалу, внутрішній – з матеріалу що пропускає повітря чи сітки, або комбінації матеріалу і сітки. Між тентами обов’язково має бути відстань (приблизно 10 см) що забезпечує якоюсь мірою теплоізоляцію і кращу вентиляцію.

Одношарові намети, які продається не в спеціалізованих магазинах, не бажано використовувати в туризмі, незважаючи на їх легкість і не високу ціну. В таких наметах майже відсутня вентиляція і теплоізоляція. Конденсат у таких наметах стікає просто на людей і спорядження, яке знаходиться всередині.

Каркас. 

Каркас намету (або просто дуги) виготовляють переважно з фібергласу (скловолокна) або алюмінію (сплавів – дюралю). Фіберглас є дешевшим матеріалом і важчим від алюмінію. Також при ударі секція фібергласу трісне по всій довжині. Алюмінієві дуги є легші і не тріскають при ударах а гнуться. Також алюмінієві каркаси є стійкі до морозів, на відмінно від фібергласових.

Типів форм каркасу існує набагато більше ніж матеріалів з якого їх роблять. В даній статті будуть порівнюватись тільки найпоширеніші:
Tents

  1.  геодезичного типу – використовується в експедиційних наметах, характерний підвищеною стійкістю, велика кількість дуг робить намет важчим.
  2.  типу купол (півсфера) – найбільш поширений тип каркасу і найбільш універсальний.
  3.  тунельного типу – можливе досягнення меншої ваги в наметах такого типу, але намет буде менш стійкий і не можливо поставити без розтяжок.
  4.  типу гребінь ( А- подібні) – популярні раніше, зараз в наметах для туризму використовуються рідко.
  5.  пірамідальні – рідкісна форма для наметів, але досить популярна для окремих тентів.

Матеріали.

Сучасні намети роблять на основі поліамідних або поліестерних тканин. Основним показником матеріалу верхнього тенту і дна є водонепроникність.

Водонепроникність  тканини – це висота водяного стовпа, який тканина витримує, не промокаючи. Вимірюється в мм водяного стовпа. Щоб підвищити цей показник, зовнішній тент намету просочують водовідштовхувальними засобами. Найбільш популярна поліуретанове просочення (PU). Для досягнення потрібного рівня водотривкості тканину можуть просочувати кілька раз, але це додає вагу тенту. Ще одним способом просочення є силіконізація (Si). Цей спосіб дорожчий і складніший, але при цьому краплі дощу не вбираються і швидше скочуються. Застосовується в більш дорогих наметах.  Для тенту наметів вихідного дня досить до 3000 мм, для туристичних – 3000-6000, для екстремальних – 5000-8000. Водонепроникність дна зазвичай на пару тисяч мм вище, ніж у тента.

Крім позначок PU i Si на етикетці можна зустріти і WR та FR. WR – просочення, що відштовхує воду, застосовується для внутрішнього намету, щоб конденсат не попадав в середину намету. FR – захист від горіння, при загорянні намету уповільнює швидкість поширення полум’я.

Кемпінгові намети добре підійдуть для автотуризму, для тривалого осілого відпочинку з комфортом на природі, подорожей на море. Розраховані, переважно, на велику сім’ю або компанію з 4 – 8 людей.

Такі намети, переважно, є комфортні, високі і просторі. Зазвичай обладнанні великими тамбурами в яких можна стояти на повний зріст, а при бажанні розкласти в ньому стіл і зробити кемпінгову кухню.

Форма каркасу переважно купольна чи тунельна, або комбінація двох варіантів. Показники водонепроникності до 3000мм зовнішній тент і до 5000мм дно.

Кемпінгові намети не є передбачені для екстремальних погодних умов. І через важку вагу не доцільні для використання в походах.

everest_0034

Хоча інколи використовуються навіть як допоміжні приміщення (склади, медпункти) у базових таборах під час сходжень.

Для прикладу – намет Grand 5 alu в базовому таборі Евересту.

В свою чергу туристичні можна розділити на:

  • експедиційні;
  • універсальні туристичні;
  • полегшені;

Експедиційні намети. Призначені для найекстремальніших умов. Використовуються для висотних сходжень і складних експедицій у найсуворіші куточки світу. Переважно виконані з геодезичним каркасом, тканини – з високими показниками водонепроникності. Завдяки своїй конструкції є стійкими до вітру і снігопадів та через це є дорожчими та мають більшу вагу. 

toprock_4_orange

Туристичні намети найбільш універсальні. Практичні для туристичних походів різної складності, велотуризму. Через свою практичність і невисоку вартість це найпоширеніший тип наметів. Серед асортименту даного типу наметів можна вибрати саме той, який буде найбільш оптимальним по вазі, конструкції і характеристикам.

cresta_2ksena_2

Полегшені намети використовуються для складних походів, де на рахунку кожен грам. Часто використовуються альпіністами як штурмові. Зараз стаюсь все поширенішими серед любителів легкого спорядження. Для економії ваги в цих наметах використовують полегшені, тонкі матеріали. Каркас, переважно, не обладнують зайвими елементами, які б могли додати ваги. В даній категорії можна найчастіше зустріти “нетипові” форми каркасу. Каркас обов’язково виконаний зі сплаву алюмінію.

ligera_2minima_4[289]

При виборі важливі й інші параметри, такі як кількість входів, тамбури для спорядження, розташування відтяжок. Входів зазвичай один або два, вкрай рідко більше. Другий вхід збільшує вагу намету, однак такі намети набагато зручніші – в меншому тамбурі можна скласти рюкзаки і інше спорядження, а в більшому організувати похідну кухню, коли необхідно деякий час перечекати непогоду.

Отож, якщо ви новачок і вибираєте намет, ця стаття повинна помогти зорієнтуватись у основних типах наметів і зробити цей вибір простішим. Більш детальніші описи наметів які зображені в цій статті доступні за посиланням, прикріплених до зображення.

comments powered by HyperComments