sleeping_pads

Вибір туристичного килимка

Сон в поході відіграє важливу роль для відновлення сил. При поганому відпочинку подолання наступних кілометрів стає не продуктивним, а відсутність сил робить пройдений шлях не таким приємним.

Щоб забезпечити комфортний сон в поході, необхідно:

 • Намет. Захищає від дощу, вітру, комарів, частково від холоду. Можливі варіанти заміни – тент чи бівачний мішок.
 • Спальний мішок. Основна мета якого – збереження тепла яке виділяється людиною. Частково захищає від вітру.
 • Туристичний килимок (або каремат).  Ізолює від холоду, яке проникає з землі. Також згладжує нерівності основи і забезпечує відносно м’яку поверхню для сну.

Роль туристичного килимка є дуже велика, оскільки який би теплим не був спальник, він втрачає свої теплоізоляційні властивості в тих місцях, де стискається під вагою людини.  Тому однією з  основних характеристик килимка є його теплоізоляція.

Теплоізоляція.

Для представлення теплоізоляції використовують величину коефіцієнту теплопередачі, або R-value. Чим більша величина тим тепліший килимок.

Умовно можна розділити килимки, по показнику R-value на:

 • менше 2: килимок підійде для використання в період від пізньої весни до ранньої осені.
 • від 2 до 3: такий килимок підійде для три-сезонного використання частково підійде для використання зимою.
 • від 3,5: чотирьох-сезонний спальник.

Види килимків.

Найпоширеніші на даний час туристичні килимки можна умовно розділити на 3 види:

 • килимки з спінених матеріалів;
 • само-надувні килимки;
 • надувні утеплені килимки;

Килимки зі спінених матеріалів є найбільш поширеними в нашому середовищі. Виготовляться із спінених полімерів. Це поліетилен (PE) або етилвінілацетат (EVA). EVA i PE мають структуру піни з закритими порами. В EVA розмір пор є меншим і їх кількість є більшою ніж PE при однаковій товщині.  В країнах колишнього Радянського союзу найбільш поширеними в даній категорії ( і серед всіх туристичних килимків) є килимки Іжевського заводу пластмас, або просто Іжевський карімат.  Своєю популярністю він завдячує низькій ціні і невибагливості. Також це був перший масово доступний туристичний килимок в СРСР.

karrimat

Популярна назва “Карімат” пішла від спіненого туристичного килимка Karrimat, англійського виробника Karrimor. Які виробляються 3 1966 року. Назва популярна в країнах колишнього радянського союзу завдяки книзі “Еверест 82” (про сходження радянських альпіністів на Еверест), де цим словом позначали туристичні килимки.

Переваги спінених килимків:

 • Доступна ціна. Навіть спінені килимки з більш дорогого матеріалу EVA в більшості випадків буду дешевшими якщо порівнювати з само-надувними.
 • Невибагливість. Спінені килимки практично повністю зберігають свої властивості при фізичних пошкодженнях.
 • Відносно легка вага.
 • Готовий до використання. Не потребує додаткових дій для приведення в готовність.

Недоліки:

 • Об’ємні.  В складеному вигляді займають великий об’єм. Перенесення здійснюється переважно закріпленими до рюкзака ззовні.
 • Не комфортні. Спінені килимки не так добре згладжують поверхню і не забезпечують таку м’яку поверхню як само-надувні чи надувні.
 • Менший показник R-value. Для прикладу: іжевський килимок Турист 8 має показник R-value 1.1. Що робить його придатним для використання тільки в теплу пору року. З EVA ці показники будуть більшими, в RidgeRest SOLite від ThermaRest показник R-value 2.8.

Само-надувні килимки отримали таку назву через свою властивість само-надування. Таку можливість вони мають завдяки матеріалу наповнювача – пінополіуритану, який відрізняється від спінених своєю структурою. Різниця в структурі проявляється в тому, що в само-надувних килимках наповнювач, на відмінно від спінених, єself-influated з відкритими порами і завдяки пружності матеріалу, вони наповнюються повітрям при відкриванні клапану самостійно. Для кращого уявлення можна взяти губку для миття посуду, стиснути і відпустити – губка зразу відновить свою форму. Щоб затримати повітря в порах, його ізолюють шаром TPU (термо-поліуританом) з обох сторін. Сам TPU захищають від протирання і частково від проколів більш міцною тканиною  на дні килимка. З верхньої сторони наносять шар тканини, яка крім захисту від протирання має забезпечити не ковзку поверхню, для більшого комфорту.

Для використання само-надувного килимка достатньо просто відкрити клапан і зачекати 10 – 15 хвилин. Самостійно килимок надується на 70-85 % (залежно від температури і тиску середовища), пружність килимка до комфортного рівня можна довести надувають його самостійно.

Крім туризму, само-надувні килимки також доцільно використовувати для кемпінгу через наявність великого вибору моделей з різними співвідношеннями комфорту-ваги. Моделі само-надувних килимків товщиною від 5 см сподобаються любителям комфорту, в тих випадках коли об’єм складеного килимка і його вага не є пріоритетнім критерієм (наприклад кемпінг, чи автотуризм).  Наприклад модель Lux Wide 7.5 від виробника Terra Incognita забезпечить комфортний сон завдяки товщині 7.5 см і приємному покриттю верхнього шару яке імітує велюр.

Переваги:

 • Комфорт. Згладжують поверхню основи і забезпечують м’якшу поверхню ніж спінені.
 • Малий об’єм. У складеному вигляді само-надувні килимки займають малий об’єм.
 • Помірна ціна. Ціна само-надувних килимків є меншою від надувних утеплених килимків.

Недоліки:

 • Велика вага. Хоч само-надувні килимки є компактніші від спінених, в середнього вага їх є більшою.
 • Потребує більш бережливого користування. Само-надувний килимок бажано носити в середині рюкзака, щоб не пошкодити гілками чи камінням, на перевалах. Якщо все-таки для само-надувного килимка не знайшлось місця в рюкзака то зовні його треба переносити тільки в чохлі, щоб захистити від сонячних променів. Сонячні промені руйнують клей, яким наповнювач приклеєний до TPU, від чого на килимку можуть появитись нерівності.
 • Додатковий час на здування.

Надувні туристичні килимки. Мова йде саме про надувні туристичні килимки, які не варто порівнювати з надувними матрацами. Надувні матраци не підходять для туристичних цілей. В великій суцільній повітряній камері матрацу повітря циркулює і, не зважаючи на велику товщину, на такому виробі спати буде холодно. Натомість, в сучасних надувних туристичних килимках,  для надання їм теплоізоляційних властивостей,  внутрішній  простір або заповнюють пухом (чи синтетичними аналогами) або розбивають внутрішній об’єм на багато камер, що запобігає циркуляції повітрі. Надувати такі матраци слід самостійно, та це не буде великою проблемою, оскільки виробники спрощують цю процедуру, або вмонтуванням помпи прямо в килимок. або суміщаючи її з гермомішком.

Надувний килимок  Nemo Equipment Cosmo series.

Надувний килимок Exped SynMat WinterLite.

Популярність надувних туристичних килимків стрімко зростає серед туристів на заході, в нас вони поки не є поширеними через свою ціну. Якісний надувний туристичний килимок буде коштувати від 120$.

Переваги:

 • Легкий. За рахунок легкого наповнювача, або відсутності його, надувні килимки виграють по легкості від само-надувних.
 • Малий об’єм. Надувний килимок в складеному вигляді може бути не більшим півлітрової банки.
 • Комфорт. Товщина надувних зазвичай від 5-ти сантиметрів.
 • Великий показник R-value. Зимові надувні килимки можуть мати показник більше 5.

Недоліки:

 • Висока вартість.
 • Потребує більш бережливого користування.

Вибирати килимок слід залежно від своїх потреб. Більшість наших туристів вибирають класичні спінені килимки, обгрунтовуючи  це ціною, практичністю,  не бажанням тратити час на надування-здування. Проте комфорт само-надувних і надувних килимків приваблює все більше людей. Комфорт, мабуть, найважливіших критерій після теплоізоляції, тому спробувавши одного раз само- чи надувний килимок особливого бажання повернутись на спінені не буде. Але якщо ви турист початківець і плануєте для початку тільки прогулянки в теплу пору року то спінені килимки будуть вдалим вибором і поможуть визначити які ще саме характеристики вам потрібні від килимка.

comments powered by HyperComments